top of page

Insights

Responsible Jewellery Council (RJC) İle Tanışma

By

2005 yılında 14 büyük endüstri lideri tarafından kurulan RJC, bugün 1.650'den fazla üyeye ulaştı. Sertifikamız şu anda dünyanın 164 milyar $'lık mücevher pazarının yaklaşık 100 milyar $'ını kapsıyor.

Bugün nereye bakarsanız bakın, sürdürülebilirliği daha büyük ve etkili bir yere taşımamız gerekiyor gibi görünüyor. İster elektrikli araba reklamları, ister iklim değişikliğine yönelik küresel protestolar veya insan haklarının kötüye kullanılması yoluyla yaratılan ürünlerin boykotları yoluyla olsun, artık sürdürülebilirliğin hoş bir şey olmaktan çok "yapılması gereken" bir dünyada yaşıyoruz.


Kişisel kararlar önemlidir. Belki geri dönüşüm yapıyor, ikinci el kıyafet alıyor, evdeki plastik miktarını azaltıyor ya da araba kullanmak yerine yürüyorsunuz. Ancak işletmelerimizi nasıl daha sürdürülebilir hale getireceğimize bakmaya başladığımızda, işler biraz daha zorlu görünebilir.


Daha sürdürülebilir hale gelmek için ilk adımlarını atmak isteyen ancak nereden başlayacağı konusunda bir fikri olmayan şirketler hakkında defalarca duyuyoruz. Basit bir internet araması, ezici ve korkutucu bir bilgi tsunamisini açığa çıkarabilir; Çok geçmeden, kolayca jargon, kısaltmalar ve karmaşık verilerin akıntısına kapılabilirsiniz!


Responsible Jewelry Council (RJC) da, bunu anlıyoruz ve yardım etmek için buradayız.


Basitçe söylemek gerekirse, RJC, küresel saat ve mücevher endüstrisi için standart belirleyen lider kuruluştur. Misyonumuz, şirketlerin iş stratejilerinin tam kalbinde yer alan sürdürülebilir ve sorumlu iş uygulamaları oluşturmalarına ve uygulamalarına yardımcı olmaktır.


2005 yılında 14 büyük endüstri oyuncusu tarafından kurulan RJC, bugün 1.650'den fazla üyeye ulaştı. Sertifikamız şu anda dünyanın 164 milyar $'lık mücevher pazarının yaklaşık 100 milyar $'ını kapsıyor. İster tek kişilik bir grup olun, ister binlerce çalışanı olan bir şirket olun, hepinize yardımcı oluyoruz.


Temel önceliğimiz, bir işletmenin sürdürülebilirlik yolculuğunda nerede olduğuna bakmak ve konuşarak değil, küresel standartlara bağlı somut eylemlerle daha sorumlu hale gelmesine yardımcı olacak pratik rehberlik ve eğitim sağlamaktır.


Bunu nasıl yaparız?


RJC'nin iki standardı vardır: 2019 Uygulama Kuralları (COP) ve 2017 Gözetim Zinciri (CoC). COP'nin uygulanması yoluyla, RJC üyeleri, işçiler, topluluklar ve çevre için anlamlı sonuçlar sunarak daha geniş endüstride daha iyi sosyal ve çevresel koşullar sağlamak için çalışır.


COP sertifikası, bir şirketin tedarik zincirindeki riskleri ve güvenlik açıklarını azaltabilir ve işletmeyi güçlendirmek için yönetim sistemlerini ve işletim prosedürlerini iyileştirerek daha sürdürülebilir hale getirebilir. İş uygulamalarını iyileştirmek için COP'u herkes kullanabilir; ancak RJC üyeleri için COP'a uymak zorunludur ve bu uygunluğu gösteren sertifikayı RJC'ye katıldıktan sonraki iki yıl içinde almaları gerekir.


Şimdi, "kulağa çok iş gibi geliyor" veya "Ben sadece küçük bir şirketim, bunun için kaynaklarım yok" veya hatta belki "Bir milyon bir tane daha şeyim var" diye düşünüyor olabilirsiniz. yapmak; ve bir denetimin ek ağırlığına ihtiyacım yok! Bunların hepsi, üyelerin gereksinimlerimizi ilk okuduklarında sahip oldukları çok yaygın endişelerdir, ancak yalnız değildirler. Her üyeye yardımcı olmak için dünyanın dört bir yanına dağılmış özel bir üyelik ekibimiz var. Sektördeki büyüklük, konum veya yerleşim ne olursa olsun, her adımda yardımcı oluyoruz.


COP, kuyumculuk ve saat tedarik zinciri boyunca her türden işletmeyi barındıracak şekilde tasarlanmıştır. Dünyanın önde gelen standartları ve gereklilikleriyle uyumludur ve kabaca altı farklı bölüme ayrılmıştır:


• Genel Gereksinimler

• Sorumlu Tedarik Zincirleri, İnsan Hakları ve Durum Tespiti

• İşçi Hakları ve Çalışma Koşulları

• Sağlık, Güvenlik ve Çevre

• Altın, Gümüş, PGM, Elmaslar ve Renkli Değerli Taş Ürünleri

• Sorumlu Madencilik


Bu altı odak alanı, insanların ve gezegenin tüm paydaşlar için ilk sırada yer almasını sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca, sertifikalı her üyenin, küresel bir sürdürülebilir saat ve mücevherat tedarik zinciri oluşturmak için tedarik zinciri diğerleriyle ortaklaşa çalışan sorumlu ve sürdürülebilir bir işletme olmasını sağlar.


İnsanları ve gezegeni ilk sıraya koymaya başladığınızda, işletmenin faydalarının hızla arttığını biliyoruz. Şirketler ciro artışı, maliyet düşüşleri, üretkenlik iyileştirmeleri, yatırım ve varlık optimizasyonu görüyor ve yeni düzenlemeler devreye girdiğinde hazırlıklı oluyor (Mckinsey 2019). Z kuşağının %90'ı şirketlerin sosyal ve çevresel sorunlara yardımcı olmak için harekete geçmesi gerektiğine inanıyor ve %75'i bir şirketin sorunlar hakkında tavır alırken dürüst olup olmadığını görmek için araştırma yaptığını belirtiyor. (Porter Novelli/Cone'nin 2019 Z Kuşağı Amaçlı Çalışması).

Sürdürülebilirliği her işin merkezine yerleştirmenin yalnızca gezegen ve giderek artan bir şekilde kanıt arayan çok çeşitli paydaşlar için değil, aynı zamanda finansal ve stratejik açıdan da anlamlı olduğu açıktır.


Yaptıklarımız hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız veya belirli konu veya sorularınız varsa, sizden haber almak isteriz:  membership@responsiblejewellery.com

 Ücretsiz  bilgilendirme, ön denetim ve raporlama için  info@nurcert.com 'dan destek alabilirsiniz.


bottom of page